آشنایی با کاربردهای اینفوگرافی در گزارش نویسی، ارائه و آموزش مطالب

آشنایی با کاربردهای اینفوگرافی در گزارش نویسی، ارائه و آموزش مطالب، اینفوگرافی در گزارش نویسی، ارائه مطالب و آموزش نیز کاربردهای فراوانی دارد. با ما همراه باشید تا شما را با کاربردهای این ابزار در این حوزه ها بیشتر آشنا کنیم.

گزارش نویسی با اینفوگرافیک

گزارش نویسی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که در هر سازمانی اجرا می‌شود. ویژگی یک گزارش خوب این است که بتواند تمام اطلاعات مورد نیاز را در زمانی کوتاه به مسئول مربوطه انتقال بدهد. پس چه راهی بهتر از این است که از اینفوگرافیک برای تهیه گزارش سازمانی استفاده کنید؟

واقعیت این است که مغز انسان ۹۹٪ از اطلاعات حسی را که به آن می‌رسد درجا فیلتر می‌کند و از یاد می‌برد. به عبارت دیگر تنها ۱٪ از اطلاعات دریافتی در ذهن شما باقی می‌ماند. اینفوگرافیک‌ ها از جمله این ۱ درصد اطلاعات حفظ‌شده هستند. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که محتواهای تصویری رنگی، تمایل مخاطب به خواندن آن محتوا را تا ۸۰٪ افزایش می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید گزارشی که تهیه کرده‌اید در قفسه خاک نخورد و حتما خوانده شود، این کاربرد اینفوگرافیک را از یاد نبرید!

اینفوگرافیک های مناسب: نمودارهای تلفیقی، تک نموداری، تایملاینی

کاربرد اینفوگرافیک در ارائه

 طراحی پرزنتیشن کاری است که همیشه استرس زیادی به دنبال دارد. هنگام ارائه دادن همیشه این پرسش در ذهن شما پرسه می‌زند که: آیا موفق شده‌ام توجه مخاطبانم را جلب کنم؟ آیا ارائه من برای آن‌ها جذاب است؟ اگر یکی از افراد حاضر در سالن به هر دلیلی خمیازه بکشد یا سالن را ترک کند استرس شما بیشتر هم می‌شود!

پس چاره کار چیست؟ اولین گام این است که به ارائه گزارش‌های شفاهی اکتفا نکنید. تصویر و محتواهای دیداری در ارائه دادن می‌توانند بسیار برای شما مفید باشند: اینفوگرافیک ها راهی مناسب برای ایجاد جذابیت مناسب و معقول در پرزنتیشن هستند. باعث می‌شوند که پرزنشتین شما نه خیلی شلوغ و نه خیلی خالی به نظر برسد و تمام توجه مخاطب را به خود جلب کند. به این پژوهش انجام شده در دانشکده بیزنس وارتون توجه کنید:

به گروه آزمایشی دو نمونه پرزنتیشن نشان داده شد. پرزنتیشن اول شامل محتوای دیداری و شامل تصویر بود در حالی که پرزنتیشن دوم کاملا شفاهی بود. در پایان، ۶۷٪ از مخاطبان پرزنتیشن اول را متقاعدکننده می‌دانستند در حالی که پرزنتیشن دوم تنها ۵۰٪ از مخاطبان را متقاعد کرده بود.

اینفوگرافیک های مناسب: اطلاع رسان، تایم لاینی، مقایسه‌ای، نقشه‌ای، نمودارها

آموزش

جلب کردن توجه تعدادی دانش آموز و دانشجو به بحث‌های آموزشی داخل کلاس، صبر و انرژی زیادی نیاز دارد. برای آموزش دادن می‌توانید از کاربرد اینفوگرافیک در اطلاع‌رسانی و پرزنتیشن به صورت همزمان در بحث آموزش نیز استفاده کنید. این موضوع که بسیاری از دانش آموزان با مفهوم «اینفوگرافیک» آشنایی ندارند نیز به جذابیت بیشتر آموزش با اینفوگرافیک کمک می‌کند.

در یک پژوهش انجام‌شده با هدف سنجیدن نظر دانش‌آموزان به استفاده از اینفوگرافیک در آموزش، مطالب مربوط به آناتومی دستگاه گوارشی طی یک دوره ۶ هفته‌ای به ۱۴۰ دانش‌آموز تدریس شد. در پایان این دوره، ۷۴ نفر از دانش‌آموزان گفتند که پیش از این با مفهوم اینفوگرافیک آشنا نبوده‌اند. ۸۴ نفر از آنان نیز پیش از این حتی واژه اینفوگرافیک را نشنیده بودند! دانش‌آموزان همچنین گفتند که استفاده از تکنیک اینفوگرافیک برای آموزش، بسیار موثرتر از استفاده از متن و تصاویر آموزشی به صورت جداگانه بوده است و مفاهیمی که توسط اینفوگرافیک تدریس شده است، در ذهن بسیار ماندگارتر است.

اینفوگرافیک های مناسب: تشریحی، سلسله مراتبی، مقایسه‌ای، تایملاینی