آشنایی با SaaS و نرم افزار SaaS CRM
آشنایی با SaaS و نرم افزار SaaS CRM

آشنایی با SaaS و نرم افزار SaaS CRM، اس ای ای اس (SaaS) عبارتی است که در سال‌های اخیر خیلی به گوش ما می‌خورد. متخصصان فناوری اطلاعات به اکثر کسب‌وکارها توصیه می‌کنند که فعالیت‌های حوزه دیجیتال خود را به بستر SaaS منتقل کنند، اما لازم است بدانیم Saas چیست؟ چه کاربردی برای ما دارد؟ و ما چگونه می‌توانیم به کمک آن به منافع خود برسیم؟

SaaS چیست؟

در گذشته شرکتها برای خرید مثلا یک نرم افزار اتوماسیون، چند صد میلیون هزینه می‌کردند تا یک شرکت نرم افزاری این کار را برایشان انجام دهد. اما امروزه موضوع فرق کرده و شرکتها به سمت استفاده از نرم افزارهای ابری با هزینه بسیار کمتر روی آورده‌اند. همان‌طور که اشاره شد، یکی از این سیستم‌های ابری، نرم افزار SaaS است.

اول ببینیم SaaS مخفف چیست؟ نرم‌افزار Software as a service یا (SaaS) یک مدل توزیع نرم‌افزار است که در آن یک ارائه دهنده ابری اپلیکیشن‌ها را میزبانی می‌کند و آن‌ها را از طریق اینترنت در دسترس کاربران نهایی قرار می‌دهد. در این مدل یک فروشنده نرم‌افزار مستقل (ISV) ممکن است با یک ارائه دهنده رایانش ابری شخص ثالث برای میزبانی برنامه، قرارداد ببندد. یا در رابطه با شرکت‌های بزرگ‌تر مانند مایکروسافت، ارائه دهنده رایانش ابری ممکن است فروشنده نرم‌افزار هم باشد.

به‌طورکلی سه دسته اصلی محاسبه ابری وجود دارد: زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS)، پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) و نرم‌افزار به عنوان سرویس (SaaS).

طیف وسیعی از متخصصان فناوری اطلاعات، کاربران تجاری و کاربران شخصی از اپلیکیشن‌های SaaS استفاده می‌کنند. محصولات نرم‌افزارهای مبتنی بر SaaS (برخلاف IaaS و PaaS) هم برای کاربران B2B و هم برای کاربران B2C طراحی شده است. از سرگرمی‌های شخصی مانند Netflix گرفته تا ابزارهای پیشرفته فناوری اطلاعات، همه جز سرویس‌های مبتنی بر SaaS محسوب می‌شوند.

بر اساس گزارش اخیر McKinsey & Company، تحلیلگران صنعت فناوری پیش‌بینی می‌کنند رشد بازار محصولات SaaS تا سال 2024 به حدود 200 میلیارد دلار برسد.

نرم افزار SaaS CRM چیست؟

SaaS CRM یک نرم افزار ابری است که اجازه دسترسی همیشگی به قابلیت‌های CRM را می‌دهد و بدون نیاز به پرداخت هزینه برای نصب و نگهداری آن، از CRM پشتیبانی می‌کند. CRM مبتنی بر SaaS، روابط شرکت با مشتریان را به طور واضح نشان داده و با انجام خودکار کارهای بازاریابی، فروش و خدمات مشتریان، کمک زیادی به کسب‌وکارها می‌کند.

در مدل SaaS نرم افزار CRM، شما مسئول اداره نرم افزار نیستید. شما فقط یک کاربر هستید. به طور کلی، از طریق اپلیکیشن‌های موبایل و رابط‌های کاربری وب، می‌توانید به نرم‌ افزار دسترسی داشته باشید.

نرم‌افزار SaaS CRM مزیت‌های زیادی برای شرکتها دارد، از جمله اینکه نیاز به سرمایه اولیه خیلی کمی دارد، دسترسی یکپارچه ارائه می‌دهد، ادغام داده‌های کسب‌وکار به راحتی انجام می‌شود، عملکرد کلی افزایش پیدا می‌کند و از امنیت و نگهداری بهتری برخوردار است.